Wiele osób liczy na ten sam, wymarzony dzień, kiedy spokojnie wstanie rano i z zegarkiem w ręku nie będzie wykonywać każdej czynności, a później ostatkiem sił wychodzić z domu i biec na autobus. Tak emerytura już niedaleko, jednak wiele formalności trzeba załatwić zanim przejdziesz w okres spoczynku zawodowego.Obowiązki pracodawcy

Jednym z bardzo ważnych elementów jest oczywiście odprawa emerytalna. Czym rzeczywiście jest to stwierdzenie? To nic innego jak dodatkowe wynagrodzenie, której pracodawca wypłaca swojemu pracownikowi w momencie zakończenia pracy zawodowej przed wyjściem na emeryturę. Według Kodeksu Pracy, odprawa przysługuje każdemu, któremu z powodu przejścia na emeryturę ustał stosunek pracy. Jak wysoka jest odprawa? Najczęściej jest toż jednomiesięczne wynagrodzenie, jednak pracodawca może ustalić także inną kwotę, warto jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorca nie może wypłacić jej gorszej niż najmniejsza miesięczna pensja pracownika.


Portal biznesowy: http://www.de4.pl/


ZUS nie zabierze Ci ani złotówki

NIe wymagasz się obawiać, ZUS nie ingeruje w wysokości odprawy, odprawa emerytalna po prostu nie jest opodatkowana, co w konsekwencji gwarantuje nam dużo większą ilość pieniędzy niż w przypadku otrzymywanej pensji.

Odprawa wypłacana jest każdemu kto pracuje na umowę o pracę, nieważne w jakim wymiarze godzin. Warto wspomnieć o uprzywilejowanej grupie pracowniczej, w jakiej wysokość odprawy bywa dużo wyższa, oczywiście mowa tutaj o nauczycielach, samorządowcach czy też górnikach. Należy zwrócić uwagę, że pracownikom instytucji państwowych, wspomnianych wcześniej grup przysługuje często wielokrotność pensji zależnie od przepracowanych lat.

Nie wszyscy otrzymają pieniądze, osoby, które nie pracują na umowę o pracę mogą o takim świadczeniu jedynie pomarzyć, umowa o dzieło czy też umowa zlecenie nie dają nam uprawnień do pobrania odprawy. Przywilej po wieloletniej pracy jest dobrą nagrodą, która umożliwia nam lepszy start na nieraz często głodowej emeryturze. Nie dajmy się oszukać nieuczciwym pracodawcom.